STMicroelectronics ST1S15J18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
ST1S15J18R
Datasheet
ST1S15J18R PDF
Description
IC REG BCK 1.82V 500MA 6FLIPCHIP
Availability
IN STOCK
Stock: 4901
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Topology Step-Up (Boost)
Voltage - Input (Min) 0.86V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Output (Max) 5.5V
Output Type PS2/USB
Supplier Device Package 8-QFN (2x1.5)
Part Status Active
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN
Current - Output 1.1A
Number of Outputs 1
Frequency - Switching -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Series -
Synchronous Rectifier Yes
Function Step-Up
Voltage - Input (Max) 5.5V