STMicroelectronics ST1S06PU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
ST1S06PU33R
Datasheet
ST1S06PU33R PDF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 6DFN
Availability
IN STOCK
Stock: 2376
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Supplier Device Package 8-SOP-EP
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.808V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Output 3A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 225kHz
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Function Step-Down
Synchronous Rectifier No
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 38V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Min) 10V
Output Type Adjustable
Voltage - Output (Max) 12V