STMicroelectronics MC34063ECD-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
MC34063ECD-TR
Datasheet
MC34063ECD-TR PDF
Description
IC REG BUCK BST ADJ 1.5A 8SO
Availability
IN STOCK
Stock: 21778
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 340kHz
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Function Step-Down
Synchronous Rectifier Yes
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 18V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Input (Min) 4.5V
Output Type Adjustable
Voltage - Output (Max) 16.2V
Part Status Active
Supplier Device Package 8-SO-EP
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.925V
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Output 3A