STMicroelectronics LK115D33-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
LK115D33-TR
Datasheet
LK115D33-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SO
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SO
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq) 4mA
Base Part Number LM723
Voltage - Output (Min/Fixed) 2V
Control Features -
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current
Number of Regulators 1
PSRR 86db ~ 74dB (100Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Adjustable
Voltage Dropout (Max) -
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) 37V