STMicroelectronics LD2982BM35R
Model
LD2982BM35R
Datasheet
LD2982BM35R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.5V 50MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 1.2mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Part Number LD2982
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Current - Output 50mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 45dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 16V