STMicroelectronics LD2980ABM18TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
LD2980ABM18TR
Datasheet
LD2980ABM18TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Part Number LD2981
Current - Quiescent (Iq) 150µA
Control Features Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 63dB (1kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 100mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 2.6mA