STMicroelectronics LD1085D2T25R
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
LD1085D2T25R
Datasheet
LD1085D2T25R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Base Part Number LD1117
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features -
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 80dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A