STMicroelectronics L78L24CD
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
L78L24CD
Datasheet
L78L24CD PDF
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA 8SO
Attribute Name Attribute Value
PSRR 59dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A (Typ)
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Quiescent (Iq) 8mA
Base Part Number L7806
Voltage - Output (Min/Fixed) 6V
Control Features -
Current - Output 1.5A