STMicroelectronics L4973V5.1
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
L4973V5.1
Datasheet
L4973V5.1 PDF
Description
IC REG BUCK ADJ/5.1V 3.5A 18DIP
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Output Type Adjustable
Voltage - Input (Min) 4.5V
Part Status Active
Voltage - Output (Max) 32.4V
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-TQFN-EP (4x4)
Package / Case 20-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.9V
Base Part Number MAX17633
Current - Output 3.5A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 380kHz ~ 2.45MHz
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Function Step-Down
Synchronous Rectifier Yes
Topology Buck
Voltage - Input (Max) 36V