STMicroelectronics L4931CV33
Model
L4931CV33
Datasheet
L4931CV33 PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA TO220AB
Attribute Name Attribute Value
PSRR 59dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 14V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 100mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220AB
Base Part Number LD29300
Current - Quiescent (Iq) 180µA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 8V
Current - Output 3A