STMicroelectronics L4931CD25
Model
L4931CD25
Datasheet
L4931CD25 PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 8SO
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Quiescent (Iq) 2mA
Base Part Number L4957
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Control Features -
Current - Output 5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 14V