STMicroelectronics L4931CD120
Model
L4931CD120
Datasheet
L4931CD120 PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA 8SO
Attribute Name Attribute Value
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 250mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 6mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Part Number L4931
Current - Quiescent (Iq) 1mA