STMicroelectronics L4931ABV33
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
L4931ABV33
Datasheet
L4931ABV33 PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Quiescent (Iq) 6mA
Base Part Number L7805
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Control Features -
Current - Output 1.5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 68dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A (Typ)