STMicroelectronics L4931ABV25
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
L4931ABV25
Datasheet
L4931ABV25 PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 250mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 6mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220AB
Base Part Number L4931
Current - Quiescent (Iq) 1mA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V