STMicroelectronics KF15BDT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
KF15BDT-TR
Datasheet
KF15BDT-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK
Attribute Name Attribute Value
Current - Output 250mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
PSRR 64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 7mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SO
Base Part Number L4931
Current - Quiescent (Iq) 1.6mA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V