STMicroelectronics KF15BD-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
KF15BD-TR
Datasheet
KF15BD-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8SO
Attribute Name Attribute Value
PSRR 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1V @ 200mA (Typ)
Part Status Obsolete
Current - Supply (Max) 12mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package DPAK
Base Part Number KF15
Current - Quiescent (Iq) 1mA
Control Features -
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Current - Output 500mA