STMicroelectronics KD1084DT25R
Model
KD1084DT25R
Datasheet
KD1084DT25R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Base Part Number KD1084
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Control Features -
Current - Output 5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 72dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Adjustable
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) 10.5V