STMicroelectronics KD1084AV33
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
KD1084AV33
Datasheet
KD1084AV33 PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220AB
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Base Part Number KD1084
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Control Features -
Current - Output 5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 72dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A