STMicroelectronics E-L6932D2.5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
E-L6932D2.5
Datasheet
E-L6932D2.5 PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 2A 8SO
Attribute Name Attribute Value
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 2A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
PSRR 75dB (120Hz)
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Packaging Tube
Voltage - Input (Max) 14V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) -
Part Status Obsolete
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SO
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq) 400µA
Base Part Number L6932
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V