STMicroelectronics E-L6932D1.8
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
E-L6932D1.8
Datasheet
E-L6932D1.8 PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 2A 8SO
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-DFN (3x3)
Base Part Number ISL9000
Current - Quiescent (Iq) 32µA
Control Features Enable, Power On Reset
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V, 2.9V
Current - Output 300mA, 300mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 2
PSRR -
Output Configuration Positive
Series -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Fixed
Voltage Dropout (Max) 0.325V @ 300mA, 0.325V @ 300mA