Stackpole Electronics, Inc. HMC0603JT39M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Model
HMC0603JT39M0
Datasheet
HMC0603JT39M0 PDF
Description
RES 39M OHM 5% 1/10W 0603
Availability
IN STOCK
Stock: 6809
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Resistance 9.1 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Series KTR
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package 1210
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C