Stackpole Electronics, Inc. CFM14JA180R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Model
CFM14JA180R
Datasheet
CFM14JA180R PDF
Description
RES 180 OHM 1/4W 5% CF MINI
Availability
IN STOCK
Stock: 9780
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series CFM
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Features Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package Axial
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Resistance 18 Ohms
Composition Carbon Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)