SSI Technologies, Inc. P61-500-S-A-I24-5V-A
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P61-500-S-A-I24-5V-A
- Datasheet
- P61-500-S-A-I24-5V-A PDF
- Description
- SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
|---|---|
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 1500PSI (10342.14kPa) |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | 24" Integral Harness |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |