SSI Technologies, Inc. P61-500-A-A-I36-4.5V-C
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P61-500-A-A-I36-4.5V-C
- Datasheet
- P61-500-A-A-I36-4.5V-C PDF
- Description
- SENSOR 500PSIA 1/4 NPT W/TEMP
|---|---|
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 1500PSI (10342.14kPa) |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | 36" Integral Harness |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |