SSI Technologies, Inc. P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P61-3000-A-A-I72-4.5V-C
- Datasheet
- P61-3000-A-A-I72-4.5V-C PDF
- Description
- SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
|---|---|
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 6000PSI (41368.54kPa) |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | 72" Integral Harness |
| Accuracy | ±0.5% |