SSI Technologies, Inc. P61-300-S-A-I72-4.5V-C
- Model
- P61-300-S-A-I72-4.5V-C
- Datasheet
- P61-300-S-A-I72-4.5V-C PDF
- Description
- SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP
|---|---|
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 900PSI (6205.28kPa) |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | 72" Integral Harness |
| Accuracy | ±0.5% |