SSI Technologies, Inc. P61-2000-A-A-I18-5V-A
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P61-2000-A-A-I18-5V-A
- Datasheet
- P61-2000-A-A-I18-5V-A PDF
- Description
- SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
|---|---|
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | 6000PSI (41368.54kPa) |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | 18" Integral Harness |
| Accuracy | ±0.5% |