SSI Technologies, Inc. P51-750-S-R-P-4.5V-000-000
Model
P51-750-S-R-P-4.5V-000-000
Datasheet
P51-750-S-R-P-4.5V-000-000 PDF
Description
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Attribute Name Attribute Value
Pressure Type Sealed Gauge
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply 5V
Series MediaSensor™
Termination Style Packard, 3 Pin
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C