SSI Technologies, Inc. P51-750-A-Z-P-20MA-000-000
- Model
- P51-750-A-Z-P-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-750-A-Z-P-20MA-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Packard, 3 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |