SSI Technologies, Inc. P51-750-A-Z-MD-20MA-000-000
Model
P51-750-A-Z-MD-20MA-000-000
Datasheet
P51-750-A-Z-MD-20MA-000-000 PDF
Description
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Attribute Name Attribute Value
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Series MediaSensor™
Termination Style MD, 4 Pin
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF