SSI Technologies, Inc. P51-75-G-U-I36-4.5OVP-000-000
Model
P51-75-G-U-I36-4.5OVP-000-000
Datasheet
P51-75-G-U-I36-4.5OVP-000-000 PDF
Description
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Attribute Name Attribute Value
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Supplier Device Package -
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Part Status Active
Applications Industrial Automation
Pressure Type Vented Gauge
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply 5V