SSI Technologies, Inc. P51-500-A-T-P-20MA-000-000
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P51-500-A-T-P-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-500-A-T-P-20MA-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA
|---|---|
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Packard, 3 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 750PSI (5171.07kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF |