SSI Technologies, Inc. P51-500-A-A-D-4.5OVP-000-000
Model
P51-500-A-A-D-4.5OVP-000-000
Datasheet
P51-500-A-A-D-4.5OVP-000-000 PDF
Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Attribute Name Attribute Value
Series MediaSensor™
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Supplier Device Package -
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply 5V