SSI Technologies, Inc. P51-3000-S-M-D-4.5V-000-000
- Model
- P51-3000-S-M-D-4.5V-000-000
- Datasheet
- P51-3000-S-M-D-4.5V-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 3000PSI M10-1.0 6G 4.5V
|---|---|
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 5V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Packard, 3 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |