SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-T-I12-20MA-000-000
- Model
- P51-3000-A-T-I12-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-3000-A-T-I12-20MA-000-000 PDF
|---|---|
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Cable 1' |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Pressure | 15PSI (103.42kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |