SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-O-D-20MA-000-000
- Model
- P51-3000-A-O-D-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-3000-A-O-D-20MA-000-000 PDF
- Description
- SENS 3000PSI 7/16-20UNF 2B 20MA
|---|---|
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Packard, 3 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |