SSI Technologies, Inc. P51-3000-A-H-D-4.5OVP-000-000
- Model
- P51-3000-A-H-D-4.5OVP-000-000
- Datasheet
- P51-3000-A-H-D-4.5OVP-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V
|---|---|
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 5V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Deutsch, 3 Pin |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Pressure | 15PSI (103.42kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 7/16" (11.11mm) UNF |