SSI Technologies, Inc. P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
- Model
- P51-300-S-R-P-4.5V-000-000
- Datasheet
- P51-300-S-R-P-4.5V-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
|---|---|
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 5V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Packard, 3 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |