SSI Technologies, Inc. P51-300-G-E-M12-20MA-000-000
- Model
- P51-300-G-E-M12-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-300-G-E-M12-20MA-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 4-20MA
|---|---|
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | M12, 4 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 300PSI (2068.43kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Female - 1/4" (6.35mm) NPT |