SSI Technologies, Inc. P51-300-G-B-M12-5V-000-000
- Model
- P51-300-G-B-M12-5V-000-000
- Datasheet
- P51-300-G-B-M12-5V-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V
|---|---|
| Port Size | Male - 7/16" (11.11mm) UNF |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | M12, 4 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 75PSI (517.11kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |