SSI Technologies, Inc. P51-2000-S-B-M12-4.5V-000-000
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- P51-2000-S-B-M12-4.5V-000-000
- Datasheet
- P51-2000-S-B-M12-4.5V-000-000 PDF
|---|---|
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | M12, 4 Pin |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 1500PSI (10342.14kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Current |
| Part Status | Active |
| Applications | Industrial Automation |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Cylinder |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |