SSI Technologies, Inc. P51-200-A-AF-I36-4.5OVP-000-000
- Model
- P51-200-A-AF-I36-4.5OVP-000-000
- Datasheet
- P51-200-A-AF-I36-4.5OVP-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V
|---|---|
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Female - 7/16" (11.11mm) UNF |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | Threaded |
| Output Type | Analog Voltage |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 5V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Cable 3' |
| Accuracy | ±0.5% |