SSI Technologies, Inc. P51-15-A-W-I12-20MA-000-000
- Model
- P51-15-A-W-I12-20MA-000-000
- Datasheet
- P51-15-A-W-I12-20MA-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 8V ~ 30V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Cable 1' |
| Accuracy | ±1% |
| Operating Pressure | 50PSI (344.74kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT |