SSI Technologies, Inc. P51-1000-A-Z-P-20MA-000-000
Model
P51-1000-A-Z-P-20MA-000-000
Datasheet
P51-1000-A-Z-P-20MA-000-000 PDF
Attribute Name Attribute Value
Output 4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Series MediaSensor™
Termination Style Packard, 3 Pin
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF