SSI Technologies, Inc. P51-1000-A-O-I12-20MA-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Model
P51-1000-A-O-I12-20MA-000-000
Datasheet
P51-1000-A-O-I12-20MA-000-000 PDF
Description
SENS 1000PSI 7/16-20UNF 2B 20MA
Attribute Name Attribute Value
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Series MediaSensor™
Termination Style Cable 1'
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 1500PSI (10342.14kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF