SSI Technologies, Inc. P51-100-G-U-I36-4.5OVP-000-000
Model
P51-100-G-U-I36-4.5OVP-000-000
Datasheet
P51-100-G-U-I36-4.5OVP-000-000 PDF
Description
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Applications Industrial Automation
Pressure Type Vented Gauge
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Voltage - Supply 5V
Series MediaSensor™
Termination Style Cable 3'
Accuracy ±1%
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Male - 7/16" (11.11mm) UNF