SSI Technologies, Inc. P51-100-A-O-P-20MA-000-000
Model
P51-100-A-O-P-20MA-000-000
Datasheet
P51-100-A-O-P-20MA-000-000 PDF
Description
SENS 100PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA
Attribute Name Attribute Value
Series MediaSensor™
Termination Style Packard, 3 Pin
Accuracy ±0.5%
Operating Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Supplier Device Package -
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Part Status Active
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Maximum Pressure -
Output 4 mA ~ 20 mA
Voltage - Supply 8V ~ 30V