SSI Technologies, Inc. P51-100-A-AF-I36-4.5OVP-000-000
- Model
- P51-100-A-AF-I36-4.5OVP-000-000
- Datasheet
- P51-100-A-AF-I36-4.5OVP-000-000 PDF
- Description
- SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Voltage - Supply | 5V |
| Series | MediaSensor™ |
| Termination Style | Cable 3' |
| Accuracy | ±0.5% |
| Operating Pressure | 200PSI (1378.95kPa) |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Port Size | Male - 9/16" (14.29mm) UNF |