SSI Technologies, Inc. MG-5000-B-MD-R
- Manufacturer
- SSI Technologies, Inc.
- Model
- MG-5000-B-MD-R
- Datasheet
- MG-5000-B-MD-R PDF
- Description
- SENSOR 5000 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
|---|---|
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | 4-SIP Module |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 0.25 V ~ 4.25 V |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Series | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Accuracy | ±2% |