SMC Diode Solutions SICRD101200TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Model
SICRD101200TR
Datasheet
SICRD101200TR PDF
Description
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Capacitance @ Vr, F 50pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 510mV @ 200mA